Fasolka po bretońsku

Fasolka po bretońsku to jedna z ulubionych potraw jednogarnkowych w mojej rodzinie. Fasolka jest gęsta dzięki passacie pomidorowej, którą zawsze mam na kuchennej półce. Dodaję ją zarówno do lecza, jak i zupy pomidorowej. Ciekawym dodatkiem jest również wędzona papryka, nadaje potrawom ciekawy smak…

Składniki:

500 g suchej fasoli „Piękny Jaś”

500 g passaty pomidorowej

2 łyżki koncentratu pomidorowego

1 duża cebula

3 ząbki czosnku

600 g chudej karkówki wieprzowej

1,5 laski dobrej kiełbasy (nie wiejskiej, polecam głogowską)

4 kulki ziela angielskiego

2 liście laurowe

łyżka majeranku

1 łyżeczka mielonego kminku

1 duża łyżka wędzonej papryki

2 łyżki słodkiej papryki

sól i świeżo mielony pieprz

olej do smażenia

Fasolę przepłukać. Przełożyć do garnka i zalać wodą o temperaturze pokojowej, tak, aby ponad fasolą znajdowało się około 5 centymetrów płynu. Pozostawić na minimum 12 godzin do namoczenia. W razie potrzeby dolać wody.

Po tym czasie odlać wodę, w której fasolka się moczyła i nalać świeżej na tę samą wysokość. Dodać listki laurowe, ziele angielskie. Fasolkę gotować pod przykryciem do miękkości. W razie potrzeby uzupełniać odparowaną wodę.

Cebulę i mięso pokroić w kostkę. Na patelni lub w szerokim garnku rozgrzać olej. Wrzucić posiekaną cebulę i smażyć aż się zeszkli. Dodać przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku, mięso i podsmażyć, aż się lekko przyrumieni. Przełożyć do drugiego garnka i zalać wrzątkiem. Dusić pod przykryciem do miękkości.

Kiełbasę pokroić w grubą kostkę, podsmażyć do zrumienienia na niewielkiej ilości tłuszczu. Dodać do mięsa, kiedy będzie miękkie. Gotować kilkanaście minut. Mięso i kiełbasę przełożyć do fasoli, kiedy będzie zupełnie miękka. Następnie wlać passatę, przecier i gotować kilka minut. Doprawić solą, pieprzem i pozostałymi przyprawami i jeszcze chwilę gotować, aby wszystkie smaki połączyły się. Można dodać do fasolki posiekaną natkę pietruszki.

20 myśli na temat “Fasolka po bretońsku

Dodaj komentarz